Firany z gipiury do salonu, czyli stylowe okno na świat

Firany z gipiury do salonu, czyli stylowe okno na świat

Nie sposób jest sobie wyobrazić domu, który nie posiada okien. Idąc dalej tym tropem, ciężko
o przytulne wnętrze, jeżeli w oknie nie ma firan. To one nadają pomieszczeniom charakter. Kwintesencją dekoracji okiennych są firany z gipiury, często występujące w salonach. Są one niezwykle efektowne i nadają się do każdego rodzaju wnętrz: zarówno naturalnych, swojskich, jak
 i eleganckich, luksusowych. Gipiura jest rodzajem koronki bogato zdobionej. Często ten rodzaj materiału jest kojarzony jedynie z czymś wytwornym i używanym jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Jednak jest to błędne przekonanie. Poniżej przedstawiono kilka rozwiązań ukazujących szerokie zastosowanie firan z gipiury.

 

Styl prowansalski

Prowansja przywodzi na myśl sielskie i swojskie klimaty. Salon urządzony w tym stylu jest zbliżony do rustykalnego. Charakteryzuje się naturalnością w której dominują jasne barwy, motywy roślinne oraz dodatki o charakterze ludowym. Okna wykonane są z drewna, a w nich wiszą delikatne, białe firany z gipiury. Towarzyszą im oczywiście zasłony utrzymane w podobnym klimacie – pastelowe, z niewielkimi, kwiatowymi zdobieniami. Utrzymanie jasnych barw daje poczucie lekkości i zwiewności, dzięki czemu pomieszczenie posiada niepowtarzalny charakter.

 

Styl barokowy

Wielbiciele przepychu, luksusu i elegancji będą z pewnością zachwyceni stylem barokowym. Mnóstwo złotych zdobień, czerwone ściany, masywne meble – to jest kwintesencja baroku. Okna są duże, ze szprosami, a w nich długie, białe, lejące, gęsto marszczone firany. Ramą dla firan z gipiury
w salonie są ciężkie zasłony. Dopełnieniem luksusowego stylu będzie kominek z bogatym wzornictwem.

 

Styl rokoko

Połączeniem dwóch poprzednich stylów – lekkości i elegancji – będzie salon w stylu rokoko. Pojawiają się znowu pastelowe barwy, jednak znikają motywy ludowe. Wnętrze przedstawia ład i harmonię. Okno będzie udekorowane prosto i elegancko. Firany z gipiury bez ozdób, ale z silnie zaznaczonym marszczeniem. Do tego zasłony w ciekawy motyw kwiatowy, upięte chwostami.

 

Styl secesyjny

Najkrótsza charakterystyka tego stylu to naturalna elegancja. Występuje wiele nawiązań do przyrody, głównie do ptaków i winorośli. Okna stanowią połączenie drewna, szkła i żelaza w witrażach. Są wysokie i wąskie. Firany z gipiury są oczywiście bogato marszczone, przedstawiają motywy kwiatowe. Osłaniają je ciężkie, hojnie przyozdobione motywami roślinnymi oraz ornamentowymi zasłony. Dodatkowymi elementami ozdobnymi są chwosty i lambrekiny. Tego typu zdobienie z pewnością poprawi wystrój niejednego wnętrza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl