Tiul to bardzo delikatna, przejrzysta siateczka, która może być wykorzystana do tworzenia pięknej odzieży lub dekoracji. Szycie tak wyjątkowego materiału może jednak sprawiać kłopot, szczególnie osobom początkującym. Podpowiadamy, jak zszyć tiul, żeby łączenie było możliwie mało widoczne i mocne.
1. Na maszynie, odpowiednią igłą i nićmi
Szycie tkanin delikatnych może być problematyczne i wymaga odrobiny wprawy. Błędy często zostają widoczne: tiul ma więcej wolnych przestrzeni, a do tego bardzo często jest rozciągliwy, dlatego zaciągnięcie go, na przykład przy zastosowaniu zbyt mocnego napięcia nici, może spowodować, że będzie trzeba sięgnąć po nowy kawałek. Mimo to, najlepiej jest zszyć tiul maszynowo. Wystarczy wybrać stopkę do szycia delikatnych tkanin, możliwie najmniejszy rozmiar igły i cienkie nici oraz wybrać ścieg prosty i zmniejszyć napięcie nici. Przytrzymuj materiał w trakcie szycia przed, jak i za igłą – dzięki temu unikniesz zmarszczenia materiału. Tak uzyskasz zszyte kawałki tiulu – tylko jak je ładnie wykończyć?
2. Wykończenie brzegów szwem płaskim
Przy zszywaniu tiulu pozostaw większy zapas materiału. Zapas po jednej stronie przytnij o połowę i zaprasuj obie części na stronę tego skróconego. Dłuższy zapas zagnij wokół tego krótszego, „obejmując” go i zaprasuj je. Przekręć zszyty tiul na prawą stronę i starannie przystębnuj tak przygotowany zapas. To świetny sposób na ukrycie surowego brzegu tiulu i ładne wykończenie łączenia.
3. Piękny szew francuski
Najbardziej starannym wykończeniem, który można wykorzystać do dowolnych delikatnych, strzępiących się tkanin, jest szew francuski. Jak zszyć tiul za jego pomocą? Pamiętaj o pozostawieniu sporego zapasu i połącz kawałki materiału ściegiem prostym. Następnie załóż brzegi zapasów do środka i połącz obie części zapasu – powstaną cztery warstwy. Przeszyj tak złożony zapas, następnie zaprasuj delikatnie na jedną stronę. Później możesz dodatkowo przystębnować zapas. Taka technika wymaga naprzemiennego prasowania i szycia, jednak efekt jest warty wysiłku.
4. Pamiętaj o wykonaniu próbki!
Zaoszczędzisz mnóstwo nerwów i wypraw do sklepu po kolejne partie materiału, jeśli rozpoczniesz szycia od wykonania próbnego zszywania. Weź pod uwagę wykorzystania kawałka tiulu do zszywania na próbę już w trakcie dokonywania zakupów. W ten sposób możesz się przekonać, jakie ustawienia maszyny wybrać, czy dane nici się sprawdzają, jak mocno naciągać materiał (lub tego nie robić). Taka próbka to też świetny sposób na sprawdzenie, jak zachowuje się wybrany tiul w trakcie prania i prasowania.