Jak prasować i marszczyć tiul? Jak postępować z tą delikatną tkaniną?

Tiul to tkanina ciesząca się na rynku dużą popularnością. Jest delikatna i transparentna. Jednak z drugiej strony wykorzystywana jest nie tylko jako dodatek do ubrań. Jej możliwości są o wiele większe. Pozwala na odmienienie kreacji i nadanie im zupełnie nowego charakteru. Tiul może być nie tylko biały, ale i kolorowy. Zadać sobie należy tutaj kilka pytań. Jak prasować tiul, aby prezentował się efektownie? Jak marszczyć tiul? Co zrobić, aby materiał ten nie był zbyt sztywny?

Jak prasować tiul?

Wielu osobom wydaje się, że prasowanie to czynność bardzo prosta. Są jednak materiały bardziej problematyczne. Wymienić tutaj trzeba m.in. tiul. To tkanina podatna na zagniecenia i jednocześnie bardzo delikatna. Niewłaściwe obchodzenie się z tiulem może prowadzić do jego przypalenia. Zatem jak prasować tiul?

Jeśli tiul jest bardzo delikatny, a zagniecenia niewielkie, z używania żelazka można w ogóle zrezygnować. Zaleca się spryskanie tkaniny wodą i jej rozwieszeniu do wyschnięcia. W przypadku grubszego tiulu takie działanie nie wystarczy. Trzeba sięgnąć po dobre żelazko.

Tiul z założenia jest materiałem delikatnym. Dlatego podczas jego prasowania należy użyć niezbyt wysokiej temperatury. Wtedy tkanina nie ulegnie przepaleniu. Niewskazane jest też długie przetrzymywanie żelazka na tym materiale. Dobrze sprawdzają się żelazka z wyrzutem pary. Unikać należy sprzętu starego, przypalonego, bo może on na tiulu zostawić brzydkie plamy. Czasem i tak najlepszym rozwiązaniem jest tzw. prasowanie na mokro.

Jak marszczyć tiul?

Tiulowe spódnice czy sukienki są bardzo efektowne. Najbardziej okazale prezentują się kreacje marszczone. Jak uzyskać taki efekt? Najprostszym rozwiązaniem jest chyba wykorzystanie specjalnej stopki do marszczenia materiału, która montowana jest w maszynie do szycia. Jednocześnie nie trzeba zmieniać ustawień całego urządzenia. Im wyższe jest naprężenie, tym gęściejsze będą marszczenia. Najtrudniej jest zacząć.

Drugim sposobem na marszczenie tiulu może być wykorzystanie silikonowej tasiemki. Pozwala ona na zmarszczenie materiału na określoną długość. Na początku trzeba przygotować odpowiednią ilość gumki, a następnie przypiąć ją do materiału w kilku miejscach. Potem należy ją przyszyć do tkaniny. Efekt jest naprawdę świetny. Trzeba jednak uważać na to, aby dokładnie schować tasiemkę w szwie.

Kolejną propozycją jest marszczenie tiulu na nitce. W tym przypadku kontrola nad materiałem jest największa. Na brzegu tkaniny trzeba wykonać dwa równoległe przeszycia w odległości 5 mm od siebie. Należy jednak pamiętać o tym, aby zostawić górną i dolną nitkę na koło 15 cm - na obu końcach. Nie można ich obcinać. To właśnie one służą do marszczenia tkaniny.

Co zrobić, żeby tiul nie był sztywny?

Jest całkiem sporo odmian tiulu. Podzielić go można z uwagi na surowiec, z którego jest wykonany. Tutaj wymienić trzeba surowce naturalne np. bawełniane i syntetyczne np. poliamid czy poliester. Tiule mogą mieć także różne rodzaje oczek. Najpopularniejszymi kształtami są romby i plastry miodu. Tkanina ta bywa tkana gęsto lub rzadko. Na grubość materiału wpływa z kolei jego gramatura. Im jest większa, tym surowiec jest grubszy, cięższy. Wyróżnia się także tiule sztywne i miękkie. Z tych pierwszych wykonywane są mniejsze elementy, bo można je dowolnie formować. Z tiulu miękkiego szyte są z kolei całe kreacje.

Co zrobić, żeby tiul nie był zbyt sztywny? W zasadzie wystarczy się zdecydować na odpowiedni jego rodzaj. Zresztą czasem jest wręcz odwrotnie i tiul wręcz wymaga usztywnienia. Jak się za to zabrać? Najlepiej sprawdza się krochmal, który przygotować można samodzielnie. Wystarczy mieć pod ręką wodę i cukier w takich samych ilościach. Wodę trzeba zagotować, a później dodać do niej cukier. Po wystygnięciu wkłada się do niej rzeczy wymagające usztywnienia. Innym rozwiązaniem jest zmieszanie litra wrzącej wody z łyżeczką mąki ziemniaczanej. Poza tym krochmal nabyć można w sklepach.

Jak prać tiul?

Chyba każdy wie, że tiul to materiał bardzo delikatny i trzeba się z nim obchodzić ostrożnie. Na starcie należy zawsze zapoznać się z zaleceniami producenta danego materiału czy produktu. Najbezpieczniejsze jest zawsze pranie ręcznie z użyciem delikatnego płynu. Tiulu nie należy wyżymać, ale poczekać aż ocieknie z wody. W przeciwnym wypadku można go łatwo zniszczyć. Czasem tiul można prać w pralce automatycznej, ale wykorzystując do tego bardzo delikatny program. Najlepiej tiul pierze się w zimnej wodzie. Dobrym rozwiązaniem mogą być w tym przypadku specjalne woreczki do prania. Wtedy tkanina nie będzie przesuwać się w pralce i o nic nie zahaczy.

Przy okazji warto też zadbać o odpowiednie przechowywanie np. tiulowych kreacji w szafie. Są one delikatne i podatne na uszkodzenia, a więc dobrze jest je przechowywać z daleka od innych ubrań, zwłaszcza tych z cekinami czy guzikami. Wykonane z tiulu spódnice nie mogą wisieć zbyt ciasno, bo stracą wtedy cały swój urok.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl