Jak szyć z koronki? Co można wyczarować z tego materiału?

Koronka zdecydowanie wyróżnia się na tle innych tkanin i nie jest łatwa do uszycia. Warto jednak się tego nauczyć, aby potrafić wyczarować efektowne, koronkowe sukienki czy bluzki. Zatem jak szyć z koronki? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. 

Jak szyć z koronki? Czym charakteryzuje się ten materiał?

Koronka to materiał często wykorzystywany do szycia eleganckich ubrań. Jednak od jakiegoś czasu znajduje zastosowanie podczas wykańczania mniej formalnych stylizacji. Sukienki i bluzki z koronki są od lat bardzo modne. Podobnie zresztą jak koronkowe dodatki. Trudno się temu dziwić.

Koronka to materiał dziewczęcy, romantyczny, kobiecy, lekki i zwiewny. Koronkowe ubrania robią duże wrażenie i są nieocenione podczas tworzenia wielu stylizacji. Nie bez powodu koronka jest też podstawą mody ślubnej. Jak szyć z koronki? Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety prosta. Wymaga to dużej uwagi i staranności. 

Koronka i jej najpopularniejsze rodzaje

Jakie rodzaje materiałów koronkowych można wyróżnić i czym się między sobą różnią? Najczęściej spotkać się można chyba z tzw. gipiurą oraz koronką gipiurową. Gipiura to tkanina powstająca z mieszanek włókien, której jeden ze składników jest potem wytrawiany. Powstaje w ten sposób dość mocny wzór na prześwitującym tle. Koronka gipiurowa (wenecka) to krok dalej - haft wykonywany jest maszynowo, a tło usuwane. Dawniej robiono to za pomocą specjalnych klocków. Dlatego koronka gipiurowa jest koronką klockową. 

Warto wspomnieć także o materiale typu koder. To dość ciężka koronka, której cechą charakterystyczną są wstępnie obrobione krawędzie zewnętrzne. Koronka irlandzka spotykana jest dzisiaj stosunkowo rzadko. Dawniej była podstawowym elementem kołnierzyków i mankietów. Ostatnim rodzajem koronki są koronki francuskie. Mają siatkowane tło, na które nanoszone są sznurowane wypukłe wzory. Są one potem łączone jedwabną nicią i na ogół ozdabiane koralikami. 

Co i jak można szyć z koronki?

W praktyce tkaniny koronkowe wykorzystywane są na dwa różne sposoby. Szyje się z nich całe kreacje. Wtedy koronkom na ogół towarzyszą podszewki, chociaż niekiedy niektóre fragmenty są celowo pozostawiane bez żadnego podkładu. Koronkowe bywają sukienki, spódnice czy bluzki. Zazwyczaj stosuje się tutaj gipiurę. Poza tym materiały koronkowe sprawdzają się przy różnego typu narzutkach. 

Drugim sposobem na wykorzystanie koronki jest tzw. ornamentyka. Koronka stosowana jest wtedy np. na dekolcie czy kołnierzyku i stanowi element dekoracyjny stroju. Nawet klasyczna letnia sukienka od razu zyskuje romantyczny charakter, gdy zostanie ozdobiona koronką. Tkaniny koronkowe są powszechnie wykorzystywane do wykańczania sukni wieczorowych oraz ślubnych. Królują w tym przypadku np. koronki francuskie. 

Koronki są też obecne w modzie dziecięcej. Spotkać się z nimi można głównie w bluzkach i sukienkach dla dziewczynek. 

Jak szyć z koronki? Czy jest to trudne zadanie?

Jak szyć z koronki? Na pewno trzeba być bardzo ostrożnym. Koronka to materiał trudny, który wymaga wiele uwagi. Można go przypadkowo uszkodzić czy zaciągnąć. Warto sobie z tego od samego początku zdawać sprawę.

Dobrze jest sprawdzić ju na starcie, jak wzór koronki będzie się układać na gotowym stroju. Czasem się może bowiem zdarzyć, że transparentne oczko znajdzie się w nieodpowiednim miejscu lub wzór zostanie brzydko ucięty. Tego oczywiście nikt nie chce. 

Koronka z założenia nie jest materiałem elastycznym. Z tego powodu koronkowych wstawek nie należy umieszczać w miejscach, które są poddawane różnym naprężeniom. Pewnym rozwiązaniem może być tzw. koronka elastyczna. Dawniej taką funkcję pełniły koronki szydełkowe, bo były dość miękkie. Dzisiaj zakupić można koronki elastyczne, które je doskonale imitują. Są nieocenione podczas tworzenia kreacji mocno przylegających do ciała. Koronki elastyczne wykorzystywane są także przy szyciu piżam czy bielizny. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl