Kiedy i dlaczego stosować rzadki ścieg?
Podstawą szycia oraz haftowania jest zastosowanie odpowiedniego ściegu. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego ściegi można podzielić, między innymi na gęste oraz rzadkie. Ścieg rzadki oznacza, że kolejne wkłucia igły są oddalone od siebie, nie zapewnia on ścisłego przylegania zszywanych materiałów, ale przydaje się w wielu sytuacjach. Szew w ściegu rzadkim nie tworzy jednej linii, wizualnie będzie przypominać linię przerywaną.
Fastryga i okrętka
Jednym z najbardziej popularnych rzadkich ściegów jest fastryga. Jest to ścieg łączący, pomocniczy. Jest to ścieg przed igłą. Pomaga w pracy, stabilizuje fragmenty tkanin – obok niego prowadzony jest ścieg właściwy. Dzięki dużym odległościom pomiędzy kolejnymi ściegami łatwo później usunąć nitkę fastrygi, pozostawiając efektowny szew. Fastryga jest niezbędna do tworzenia falbanek – po przeszyciu tkaniny zsuwamy ją wzdłuż nitek i uzyskujemy piękne marszczenie.
Okrętka to innego typu rzadki ścieg służący do łączenia dwóch materiałów, ale jest stosowany na brzegach. Jak sama nazwa wskazuje, nić jest prowadzona „na okrętkę”. To praktyczny szew który nie tylko łączy materiały, ale i zabezpiecza ich brzegi, chroniąc przed strzępieniem się.
Zastosowanie przy aplikacjach haftowanych
Rzadki ścieg będzie bardzo przydatny w zdobieniu odzieży i innych tekstyliów aplikacjami z koronki. Szczególnie ważną rolę spełniają na początku umieszczania aplikacji. Wycięte aplikacje przykładamy w wybrane miejsca i używamy właśnie rzadkiego ściegu do zamocowania aplikacji. Jest to znacznie lepsza metoda niż przypinanie szpilkami, które mogą pofalować aplikację lub materiał pod spodem. W delikatnych ubraniach, na przykład sukniach, często są stosowane materiały elastyczne. Fastryga daje pewność, że aplikacja będzie leżała idealnie, nic się nie przesunie oraz nie zmarszczy. Mając tak umocowaną aplikację możemy przeszyć ją gęstszym ściegiem, dla mocnego łączenia.
Rzadki ścieg na maszynie
W niektórych wypadkach można, przy odpowiednich ustawieniach, wykonać rzadki ścieg na maszynie do szycia oraz na overlocku. Długość ściegu powinna być ustawiona na maksimum. Tego typu szew może spełnić rolę fastrygi tak we wstępnym łączeniu tkanin, jak i przy marszczeniu materiałów. W tym drugim przypadku należy pamiętać że marszczenie będzie dość gęste: mało która maszyna pozwoli na ustawienie długości szwu większą niż kilka milimetrów. Maszynowy ścieg rzadki sprawdzi się raczej wyłącznie w przypadku nieelastycznych materiałów