Koronki francuskie

Koronki francuskie - na czym polegają?

Koronka jest rodzajem sztuki użytkowej. Ma najczęściej ogromne walory artystyczne. A czym właściwie jest? To specyficzny rodzaj ażurowej plecionki z nici. Jest to wysublimowana rzecz, której piękno kryje się w detalach.

Wśród ich rozmaitych rodzajów i technik wytwarzania, z pewnością jednymi z najbardziej popularnych są koronki francuskie. Tradycyjny wytwór z Francji nazywany jest koronką z Alencon. Wykonuje się ją igłową techniką właśnie w Alencon w Dolnej Normandii. Jest to technika tak bardzo piękna i ma tak ogromny wpływ na kulturę francuską, że w 2010 roku sztuka koronkarstwa z Alencon została umieszczona na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. 

 

Wymagający proces tworzenia

Francuskie koronki są bardzo wymagające w trakcie tworzenia. Należy mieć spore zdolności manualne i ogromną cierpliwość. Podczas siedmiu godzin tradycyjnego dziergania tworzy się średnio jeden centymetr kwadratowy koronki. To praca niezwykle delikatna i subtelna - koronkę tworzy się z jednej nitki w wyniku połączenia poszczególnych motywów cieniutką siateczką. 

Twórczość przy każdym elemencie dzieli się na kilka etapów. Zaczynamy od szkicu podstawowego wzoru. Następnie należy zaznaczyć zarys wzoru poprzez nakłuwanie na pergaminie. Później trzeba przenieść podstawowy wzór na pergamin. Kolejno tworzy się tło z siateczki, łączy motywy i odpowiednio cieniuje. Później następuje zdobienie elementami dekoracyjnymi, haftowanie aby nadać wypukłości elementom przy brzegach, a potem odcina się koronki z pergaminu przy pomocy brzytwy, przycina się nitki a na sam koniec wygładza. 

 

Historia

We współczesnych czasach koronczarki francuskie uczą się wykonywać całościowo takie francuskie koronki. Aby nabyć tę umiejętność, to muszą odbyć praktykę mistrzowską. Trwa ona od siedmiu do dziesięciu lat. Przekłada się to na niezwykle małą liczbę koronczarek specjalizujących się w tych pięknych koronkach. W roku 2010 ich liczba nie przekraczała dziesięciu. Ta niezwykla sztuka koronkarstwa prężnie się rozwinęła w XVII wieku. Koronkarstwo francuskie początkowo było wzorowane na technikach włoskich i hiszpańskich, ale właśnie w XVII wieku w Alencon wypracowano rodzimą, indywidualną technikę tworzenia koronki igłowej w niepowtarzalnym stylu. 

 

Koronki francuskie w roku 1851 nazwano hucznie “koronkami królowych i królową koronek”. 

Popularność ręcznie wykonywanych koronek francuskich znacznie spadła pod wpływem pojawienia się na rynku koronek wykonywanych maszynowo. Mimo, że koronki wykonywane mechanicznie są tańsze, szybsze i łatwiej dostępne, trzeba przyznać, że te wykonywane tradycyjną techniką posiadają powiew luksusu i są niezwykle pięknym rękodziełem. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl