Ścieg dziergany

Na czym polega ścieg dziergany? 

Robótki ręczne stały się znowu niezwykle popularne. Kiedyś wynikały raczej z potrzeby tworzenia niedostępnych przedmiotów, dzisiaj - w dobie konsumpcjonizmu - stanowią popularne hobby, a rękodzieło jest towarem luksusowym i niezwykle pożądanym ze względu na unikatowość. 

Wyszywanie, niegdyś kojarzone z obrusami naszych babć, teraz stanowi luksusową umiejętność. Przepiękne, misternie wykończone przedmioty czy ubrania, są niezwykle lubiane i modne. 

Bardzo piękną i dość żmudną techniką wyszywania jest haft richelieu zwany inaczej haftem weneckim. To unikatowy rodzaj  haftu ażurowego imitującego delikatną koronkę. To biały haft, który ma wplecione dziergane kompozycje, które wypełnione są pajączkami lub słupkami. Ich rolą jest łączenie elementów w miejscu usuniętego materiału. Najpierw otacza się ją ściegiem dzierganym, a potem od spodu wycina. Ten rodzaj haftu uchodzi za dość łatwy, jednak trzeba mieć nieco wprawy, aby wszystko było równe i efektowne. 

 

Haft richelieu

Ścieg dziergany odgrywa ważną rolę w hafcie richelieu. Czasami wykorzystuje się go do wykańczania brzegu tkaniny. Może być rzadki lub gęsty, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jest to także niezastąpiony rodzaj ściegu, gdy ręcznie trzeba wydziergać dziurki pod guziki. Stosuje się go także przy łączeniu dwóch części materiału. 

 

Jak zacząć?

Jeśli, chcesz zacząć wyszywać ściegiem dzierganym, potrzebujesz nici, igły i materiału. Haftowanie zacznij od strony lewej do strony prawej. Trzymaj równy odstęp między wkłuciami, najlepiej jednej nitki tkaniny. Najbardziej popularna wysokość ściegu to 4 - 5 nitek tkaniny. W czasie wyszywania podkładamy nitkę pod igłą, należy ją równomiernie zaciągać. Aby wykonać ścieg dziergany na rogu, należy zrobić pięć wkłuć igły w jedno miejsce. 

 

Haft zadziergiwany

Haft dziergany nazywany jest czasem zadziergiwanym. Ściegi te można wykonywać na płasko, albo na podkładzie. Nazywamy go powleczeniem. Może ono być wykonane na przykład drobnym ściegiem przed igłą albo fastrygą. Wtedy wyszywany wzór uzyska efekt trójwymiarowości. Będzie pełniejszy i wypukły. 

 

Ścieg dziergany wykonuje się w dłoniach, bez użycia tamborka. Jest to dużo wygodniejsza forma. 

Jeżeli uwielbiasz stylizowane, klasyczne i ludowe wzory, haftowane elementy z pewnością przypadną Ci do gustu. Spróbuj swoich sił w haftowaniu. Jeżeli masz to szczęście, że jeszcze żyje Twoja babcia albo prababcia, spytaj ją o tajniki technik dziergania. Z całkowitą pewnością będzie to wspaniale i magicznie spędzony wspólny czas. 

 

Zacząć może każdy!

A jeżeli nie masz nikogo, kto mógłby pomóc Ci zacząć - nie przejmuj się! XXI wiek i dostępne innowacyjne rozwiązania przychodzą również z pomocą. W internecie istnieje wiele grup, na których dziewiarki mogą wymieniać doświadczenia. Tutoriale znajdują się w formie filmowej, opisowej oraz obrazkowej na bardzo wielu stronach i portalach. Wystarczy poszukać i wybrać najbardziej odpowiadającą formę pomocy. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl