Zachwycają już od wieków – historia koronki

Sztuka wytwarzania koronek i dekorowania nimi ubrań i innych przedmiotów jest znana od lat, dlatego można o niej powiedzieć, że jest ponadczasowa. Historia koronki nie jest dokładnie poznana, ale z pewnością jest fascynująca!

Inspiracją były sieci rybackie

Już w starożytnym Egipcie, a także po drugiej stronie globu – w Chinach, pojawiały się plecione elementy ozdobne na brzegach tkanin. Miały one nie tylko funkcję estetyczną, ale i praktyczną, gdyż zabezpieczały szaty przed pruciem. Badacze są zgodni, że te pierwsze koronki wiązane miały formę siateczek i zakładają, że powstawały w podobny sposób jak sieci rybackie. Przez lata sposób wytwarzania koronek znacząco się zmieniał, przede wszystkim osoby je wytwarzające sięgnęły po odpowiednie narzędzia.

Klockowe, igłowe, frywolitki

Umiejętne wyplatanie nici powoli zaczęło urastać od miana sztuki. Dzięki wykorzystaniu czółenek, jak w przypadku frywolitek, igieł, szydełek i klocków można było uzyskać niezwykle filigranowe, przepiękne formy, od geometrycznych przez florystyczne i wiele innych. Koronkarstwo przeżywa swój rozkwit w Europie w średniowieczu – to wtedy te piękne prace stają się niezwykle pożądane jako ozdoba strojów najbogatszych postaci oraz w celach sakralnych. Szczególnie doceniane były klockowe oraz igłowe typy koronek.

W chałupach i na salonach

Ręczne wytwarzanie koronek sprawiało, że historia pamięta ogromną wartość tego typu wyrobów. Koronczarki spędzały nad każdą aplikacją wiele godzin, musiały się one wykazać dużą sprawnością i doświadczeniem, żeby uzyskać założone wzory i z prostych nitek stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Wysoko urodzeni chętnie zdobili swoje stroje koronkami i słono za nie płacili. Jednocześnie rozwijał się folklor na wsiach i bardzo często wiązał się z tworzeniem unikalnych wzorów i sposobów na nowe koronki. Przykładem jest nasz rodzimy Koniaków, który do dziś słynie z wyjątkowych, przepięknych koronek.

Zdolne ręce zastępują maszyny

Najnowsza historia koronki to przede wszystkim wytwarzanie coraz to nowych wzorów za pomocą maszyn przemysłowych. Dzięki temu tkaniny koronkowe mogły się upowszechnić i obecnie stroje uszyte z nich są bardzo modne. XX wiek to przede wszystkim korzystanie z osiągnięć techniki. Dzięki temu wzory mogą szybko się zmieniać, przyjmować ciekawe formy, a także piękne kolory.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl